Znicz 2013 - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Znicz 2013

Data publikacji 30.10.2013

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby swoich bliskich. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, czasami nawet setek kilometrów. Tradycyjnie - policjanci w tych dniach będą dbać o nasze bezpieczeństwo organizując akcję "Znicz 2013", która w tym roku rozpocznie się w czwartek – 31 października i potrwa do 3 listopada.

W związku ze zbliżającymi się obchodami uroczystości Wszystkich Świętych spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych.

W okolicy augustowskiego cmentarza nie przewiduje się większych zmian w organizacji ruchu, jednakże osoby, które zdecydują się na przyjazd samochodem, muszą pamiętać o tym aby bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez Policjantów kierujących Ruchem! Wszystkich zmotoryzowanych zachęcamy do korzystania z parkingów położonych w kompleksie leśnym przy ul. Zarzecze oraz przy wyciągu nart wodnych. W tych dniach wyjątkowo będzie można także zaparkować pojazd na ścieżkach rowerowych po obu stronach ulicy Partyzantów. Pamiętajmy, aby na parkingu samochód pozostawić właściwie zabezpieczony.
Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że ilość miejsc parkingowych nie zawsze jest wystarczająca, dlatego też wybierając się na cmentarz warto rozważyć możliwość przybycia pieszo.

Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża jego bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.

Funkcjonariusze drogówki jeszcze raz przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż:

Po pierwsze, należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Po drugie, pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Po trzecie, zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować. Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia zakazu ruchu na drogach samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy czwartku - 31 października w godzinach 18-22 oraz piątku - 1 listopada w godzinach od 8 do 22.

Zdajemy sobię sprawę z tego, że niestety na cmentarze nie wszyscy wybiorą się z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Wśród zadumanych i modlących się mogą także znaleźć się kieszonkowcy. Bardzo często są to osoby, które swoim zachowaniem stwarzają pozory osób godnych zaufania. Powinniśmy wiedzieć, że ta grupa osób nie działa samodzielnie. Kieszonkowcy wykorzystują tłok, aranżują różne sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Często sprawcy wykorzystują nieuwagę osób, które pozostawiły wartościowe przedmioty bez nadzoru, a same są pochłonięte porządkowaniem mogiły. Bądźmy więc czujni i nie stwarzajmy okazji dogodnych do kradzieży.

Osoby wybierające się w podróż, powinny pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania przed włamaniem i kradzieżą. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki czy zabranie ulotek spod drzwi. Taka zaufana osoba może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, ze ktoś jest stale obecny w domu.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy natychmiast Policję - dzwoniąc pod numer 997 lub komórkowy 112. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie.

Pliki do pobrania