Nie dali się oszukać - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dali się oszukać

Data publikacji 27.11.2015

Augustowscy policjanci otrzymali wczoraj aż osiem zgłoszeń dotyczących oszustwa na tzw. wnuczka. Dzwoniący podawali się za członka rodziny i informowali o rzekomym wypadku drogowym i konieczności pokrycia strat finansowych. Na szczęście żadna z osób nie wierzyła w opowiadane historie, a próbach oszustwa powiadomiono policjantów. Aby nie uśpić naszej czujności w dalszym ciągu apelujemy o ostrożność i rozsądek.

Wczoraj augustowscy policjanci otrzymali osiem sygnałów od mieszkańców miasta o próbach wyłudzenia od nich pieniędzy. Do wytypowanych ofiar dzwonił mężczyzna, który podawał się za syna, bądź innego członka rodziny. Mężczyzna informował, że miał wypadek samochodowy i potrzebuje pilnie pieniędzy. Przekonywał, że gotówka jest potrzebna aby zapłacić osobie poszkodowanej w wypadku, lub opłacić kaucję aby nie pójść do więzienia. W celu uwiarygodnienia swojej opowieści dawał do telefonu innego rozmówcę, który przedstawiał się jako policjant, informujący o powadze sytuacji. Szczęśliwie mieszkańcy miasta nie dali się nabrać na wymyślone historie o pilnie potrzebującym pieniędzy członku rodziny, a o próbach oszustwa powiadomili mundurowych.

Augustowscy policjanci apelują o ostrożność i rozsądek. Pamiętajmy wyobraźnia oszustów nie zna granic, prześcigają się oni w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Pamiętajmy aby w przypadku telefonów, zwłaszcza od członków rodziny,  z którymi nie utrzymywaliśmy kontaktu od dłuższego czasu, każdą taką informację zweryfikować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy za każdym razem należy powiadomić policję. Aby nie stać się ofiarą tego typu przestępstw pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych. Nie podejmujmy pochopnych decyzji finansowych. Apelujemy również do wszystkich, którzy mieszkają w sąsiedztwie starszych, samotnych ludzi, bądź mają takie osoby w rodzinie, aby uprzedzić je technikach działania jakimi posługują się oszuści.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.augustow.policja.gov.pl