Odblaskowy eksperyment z młodymi piłkarzami w Augustowie - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowy eksperyment z młodymi piłkarzami w Augustowie

Data publikacji 29.03.2018

Augustowscy policjanci zaprosili młodych piłkarzy z Akademii Piłkarskiej Sparta Augustów do udziału w „eksperymencie odblaskowym”. Obserwujący przedsięwzięcie rodzice, mogli przekonać się, że pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny z dużo większej odległości, niż ten bez odblasków. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

Wczoraj, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przeprowadzili „odblaskowy eksperyment. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili młodych piłkarzy z Akademii Piłkarskiej Sparta Augustów. W pierwszej części spotkania, policjanci przedstawili założenia przedsięwzięcia oraz przekazali młodym słuchaczom podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Następnie w słabo oświetlonym miejscu przystąpiono do eksperymentu. Kilkadziesiąt metrów przed radiowozem z włączonymi światłami mijania ustawiono dzieci, bez elementów odblaskowych, a następnie wręczono im odblaski i poproszono o umieszczenie ich w miejscu widocznym dla kierowcy pojazdu. Dzięki temu, uczestniczący w eksperymencie rodzice, którzy byli obserwatorami działań, mogli się przekonać, że ich pociechy są znacznie lepiej widoczne z odblaskowymi opaskami, niż bez nich.

Dodatkowo funkcjonariusze przypomnieli zgromadzonym, że kierowca jest w stanie zauważyć pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 30 m. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl*