Policjanci przypominają o odblaskach - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypominają o odblaskach

Data publikacji 25.01.2019

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zmierzchu

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie prowadzą działania informacyjno-edukacyjne, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Podczas spotkań edukacyjnych w szkołach mundurowi przypominają najmłodszym o obowiązku używania elementów odblaskowych, natomiast funkcjonariusze pełniący służbę na drogach sprawdzają, czy piesi stosują się do obowiązku używania odblasków.

Mundurowi przypominają, że zgodnie z nowelizacją przepisów ruchu drogowego w zakresie używania elementów odblaskowych, pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Szczególnie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w okresie jesiennym. Wcześnie zapadający zmierzch oraz trudne warunki atmosferyczne skutkują ograniczeniem widoczności, co idzie w parze ze spadkiem bezpieczeństwa pieszego uczestnika ruchu drogowego.


Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. To właśnie te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Za brak elementu odblaskowego ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości od 20 - 500 złotych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl*