Uwaga oszuści cały czas próbują!!! - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszuści cały czas próbują!!!

Augustowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy metodą na „policjanta CBŚP”. Osoba, która otrzymała telefon nie dała się nabrać na zmyślone opowieści oszusta. Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania przestępców informujmy naszych bliskich!

Wczoraj, Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie odnotowali zgłoszenie dotyczące próby oszustwa metodą "na policjanta". Dzwoniący na telefon stacjonarny mężczyzna, przedstawił się jako policjant Centralnego Biura Śledczego, który podał numer swojej legitymacji. Fałszywy funkcjonariusz oświadczył, że na podstawie podrobionego dowodu osobistego, ktoś próbował wziąć kredyt na nazwisko jego rozmówczyni i twierdził, że pieniądze na jej koncie są zagrożone. W celu uwiarygodnienia swojej opowieści polecił wybrać numer alarmowy, pod którym można uzyskać potwierdzenie jego działań. Osoba, z którą rozmawiał mężczyzna zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i się rozłączyła.

Przypominamy: - prawdziwy funkcjonariusz Policji, nigdy nie będzie żądał od nas gotówki, ani nie będzie instruował w jaki sposób zarządzać swoim bankowym kontem.

Pamiętajmy: - oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania im pieniędzy.

Podczas prowadzonych rozmów telefonicznych osoba, która odbiera połączenie, otrzymuje polecenie wybrania numeru alarmowego, w celu potwierdzenia danych fałszywego funkcjonariusza. Bardzo często dochodzi wówczas do sytuacji, że osoba zaaferowana całą sytuacją nie rozłącza się, wybiera numer alarmowy w trakcie trwania połączenia i w dalszym ciągu rozmawia z oszustami, a nie z prawdziwym dyżurnym jednostki Policji!!!

Bądźmy czujni!!!

Nie ulegajmy presji wywieranej na nas przez dzwoniących. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich. Nie podejmujmy pochopnych decyzji finansowych. O każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

*wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji - www.augustow.policja.gov.pl