Znicz 2010 - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Znicz 2010

Data publikacji 28.10.2010

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby najbliższych. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, czasami nawet setek kilometrów. Policjanci w tych dniach będą dbać o nasze bezpieczeństwo organizując już kolejny raz akcję "Znicz".

W związku ze zbliżającym się świętem, w najbliższych dniach, spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Szczególnie odczuwalny i uciążliwy będzie on w okolicach cmentarzy, dworców oraz tras wjazdowych i wyjazdowych z miast. Nad bezpieczeństwem podróżujących, będą czuwać wzmożone patrole policyjne na głównych ciągach komunikacyjnych. Zapały piratów drogowych będą skutecznie studzone przez funkcjonariuszy wyposażonych w ręczne mierniki prędkości oraz przez mundurowych w radiowozach nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory.
Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej rozwagi i ostrożności.

           W okolicy augustowskiego cmentarza nie przewiduje się większych zmian w organizacji ruchu, jednakże osoby, które zdecydują się na przyjazd samochodem, muszą pamiętać o tym aby bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez Policjantów kierujących ruchem!

Wszystkich zmotoryzowanych zachęcamy do korzystania z parkingów położonych w kompleksie leśnym przy ul. Zarzecze oraz przy wyciągu nart wodnych. W tych dniach wyjątkowo będzie można także zaparkować pojazd na ścieżkach rowerowych po obu stronach ulicy Partyzantów. Pamiętajmy, aby na parkingu samochód pozostawić właściwie zabezpieczony.
Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch, lub zagraża bezpieczeństwu mogą być usuwane na koszt właściciela.

Funkcjonariusze drogówki jeszcze raz przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

Po pierwsze, należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. To wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Po drugie, pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.
           Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia zakazu ruchu na drogach samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy niedzieli 31 października w godzinach 18-22 oraz poniedziałku 1 listopada w godzinach 8-22.

Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Najprawdopodobniej będą tam także kieszonkowcy. Z pewnością będą starali się wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie, tylko w grupie. Wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Bądźmy czujni i ostrożni. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, zalecamy, aby nie trzymać ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Złodziej może wykorzystując tłok przeciąć pasek torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość.

Apelujemy także do osób starszych, bardziej może niż inni narażonych na przestępstwo, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Nieraz warto wybrać dłuższą drogę, ale bezpiecznie dotrzeć do celu. Można skorzystać z taksówki. Nie warto żałować pieniędzy, gdy istnieje ryzyko, ze stanie się ofiarą przestępstwa. Bądźmy czujni i przezorni.

Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Niektórzy z nas, wybierający się w daleką podróż, powinni pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. W tym celu przed wyjazdem należy sprawdzić, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Wewnątrz nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów, ani większych kwot pieniędzy. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki czy zabranie ulotek spod drzwi. Taka zaufana osoba może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, ze ktoś jest stale obecny w domu.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
 
Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

*  wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia, lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji: - http://www.augustow.policja.gov.pl