UWAGA na oszustów !!! - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA na oszustów !!!

Data publikacji 10.11.2010

Cześć babciu. To ja, Magda. Kto? Magda, twoja wnuczka, przepraszam, ale mam straszną chrypę. Aaa to ty Madziu, co u Ciebie? Babciu pilnie potrzebuję pieniędzy, mogłabyś mi trochę pożyczyć…. Policjanci radzą jak nie stać się ofiarą oszustów.

Od początku 2010 roku na terenie województwa podlaskiego odnotowaliśmy 65 przypadków oszustw i prób dokonania tego typu przestępstwa na osobach starszych. Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka czy wnuczki z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba.
Policjanci przypominają także, że aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.
NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!!

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.augustow.policja.gov.pl