Fałszywa wnuczka trafiła do aresztu - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywa wnuczka trafiła do aresztu

Data publikacji 30.10.2014

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie zatrzymali 26-letnią mieszkankę miasta. Kobieta usiłowała wyłudzić od 74 – letniej Augustowianki 23 tysiące euro. Sprawczyni wpadła na gorącym uczynku i została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Augustowie zatrzymali na gorącym uczynku oszustkę, która usiłowała wyłudzić od starszej kobiety 23 tysiące euro. 26-letnia mieszkanka Augustowa została zatrzymana w mieszkaniu pokrzywdzonej, w momencie próby odebrania od niej umówionej wcześniej kwoty pieniędzy. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń Policji w miniony poniedziałek 74 – letnia mieszkanka miasta otrzymała telefon od rzekomego syna, który poinformował ją, że spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na zwolnienie go z aresztu. Chwilę później kobieta odebrała kolejny telefon od mężczyzny, który podał się za funkcjonariusza Policji, który pomaga rzekomemu synowi w wydostaniu się z aresztu. 74 – latka szybko spostrzegła, że ma do czynienia z oszustami i powiadomiła Policję. Dzięki temu sygnałowi funkcjonariusze ujęli 26 – latkę na gorącym uczynku. Mieszkanka miasta usłyszała zarzuty i decyzją sądu została wczoraj tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Szczegółowe okoliczności zdarzenia badają teraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie.

Augustowscy policjanci apelują o ostrożność oraz rozwagę i ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny, a ostatnio korzystając z nowej metody często także i za policjantów wyłudzają od starszych osób ich oszczędności.

PAMIĘTAJMY - żeby nie stać się ofiarą takich przestępców wystarczy TYLKO JEDEN TELEFON, aby sprawdzić, czy wskazany w rozmowie telefonicznej członek naszej rodziny faktycznie potrzebuje pożyczki, a w przypadku informacji, że mamy do czynienia z policjantami (zazwyczaj Centralnego Biura Śledczego) kontakt z najbliższą jednostką Policji.

Augustowscy policjanci apelują o rozwagę w podejmowaniu szybkich finansowych decyzji. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą, byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze, często o niej zapominają i zbyt łatwo ufają telefonującym osobom i tworzonym przez nie historiom. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od rzekomych wnuków, kuzynów, a teraz także i fałszywych policjantów każdorazowo powinny być potwierdzane.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

·    skontaktować się osobiście z osobą, do której pieniądze miałyby trafić, a w przypadku rzekomych policjantów z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,

·    nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści,

·    potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy
Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl