Apel Policji do grzybiarzy - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel Policji do grzybiarzy

Data publikacji 01.10.2015

Augustowscy policjanci apelują o rozwagę podczas jesiennych wypraw do lasu.W sezonie grzybobraniowym funkcjonariusze odnotowują większą ilość zdarzeń związanych z zaginięciem osób w lesie.

Trwa sezon na grzybobranie. Od jakiegoś czasu w lasach obserwujemy wzmożony ruch osób zainteresowanych zbieraniem runa leśnego. Policyjne doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że grzybiarze niejednokrotnie wchodzą w głąb lasu i nie potrafią samodzielnie się z niego wydostać. Policja często odnotowuje zgłoszenia dotyczące zaginięć osób w podeszłym wieku. Często są to osoby, które wyszły z domu nie informując członków rodziny o celu swojej wyprawy. W minionym roku augustowscy funkcjonariusze kilkukrotnie brali udział w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób. Ochrona życia i zdrowia ludzkiego jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Należy jednak zauważyć, że każde poszukiwania odbywające się na dużym obszarze absorbują znaczne środki osobowe i techniczne. Do działań poszukiwawczych niejednokrotnie wykorzystywane są śmigłowce oraz inny sprzęt specjalistyczny. W poszukiwaniach zazwyczaj policjantom pomagają strażacy, funkcjonariusze straży granicznej, leśnicy oraz miejscowa ludność. Zdecydowana większość zgłoszeń kończy się szczęśliwym odnalezieniem grzybiarza już po kilku godzinach. Bywa jednak, że akcja musi być prowadzona nawet kilka dni, a w tym czasie zagubionej w lesie osobie grozi niebezpieczeństwo. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy znajdująca się daleko od zabudowań osoba cierpi na zaniki pamięci lub problemy z orientacją w terenie. Człowiek taki może zachowywać się irracjonalnie, nie rozmawia z nikim i nie potrafi samodzielnie szukać pomocy. Augustowscy policjanci odnotowywali przypadki odnajdywania osób przemoczonych i wyziębionych, które zdołały odejść od domu nawet kilkanaście kilometrów. Warto podkreślić, że osoby zaangażowane do działań poszukiwawczych w tym czasie mogło by pełnić służbę zupełnie w innych miejscach.

Policjanci apelują do osób wychodzących do lasu o rozsądek. Apel ten dotyczy również najbliższych, którzy mają obowiązek sprawowania właściwej opieki nad osobami w podeszłym wieku. Starajmy się robić wszystko, by osoby takie nie wchodziły do lasu bez odpowiedniego nadzoru. Pamiętajmy by w każdym przypadku miały przy sobie telefon komórkowy z naładowana baterią, a także kartkę z numerami telefonu do opiekunów. W każdym przypadku zaginięcie osoby należy zgłaszać Policji bez zbędnej zwłoki. Tylko sprawnie podjęte działania dają szansę na szybkie odnalezienia zaginionego.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl