Bezpieczna Woda 2016 - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna Woda 2016

Augustowscy policjanci kolejny raz przeprowadzili działania „Bezpieczna Woda 2016”. Funkcjonariusze ukarali 5 osób w związku z naruszeniem zasad bezpieczeństwa na wodzie oraz udzielili pomocy 7 osobom korzystającym z wypoczynku na wodzie.

Bezpieczna Woda 2016

W miniony weekend na akwenie jeziora Necko oraz w jego okolicach, augustowscy policjanci prowadzili kolejne działania prewencyjne „Bezpieczna woda 2016”. Przedsięwzięcie skierowane jest do osób korzystających z wypoczynku nad wodą oraz ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku na wodach i terenach przywodnych, a także w miejscach o nasilonym ruchu turystycznym. Do udziału w działaniach wykorzystano policyjne jednostki pływające, patrole piesze i zmotoryzowane oraz funkcjonariuszy odpowiedzialnych za zadania w zakresie profilaktyki, którzy wspólnie z przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Augustowie prowadzili działania profilaktyczno – informacyjne ukierunkowane na uświadamianie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą.

W działaniach uczestniczyły 3 policyjne łodzie, na których służbę pełniło w sumie 6 funkcjonariuszy. Podczas akcji mundurowi wylegitymowali 22 osoby, sprawdzili 64 kąpieliska, oraz skontrolowali stan trzeźwości 16 sterników. W związku z działaniami 5 osób karano mandatami karnymi za rażące łamanie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania na obszarach wodnych oraz za naruszenia przepisów Ustawy o Żegludze Śródlądowej.

Podczas działań funkcjonariusze pełniący służbę na wodzie, przeprowadzili także dwie interwencje związane z udzielaniem pomocy osobom korzystającym z wypoczynku na wodzie. Do pierwszego zdarzenia doszło w minioną sobotę około godziny 15.00 na jeziorze Białe Augustowskie. Pełniąca na wymienionym akwenie załoga policyjnej łodzi motorowodnej zauważyła dwa rowery wodne, na których znajdowali się ludzie wzywający pomocy. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli z pomocą. Okazało się, że w wyniku nagłego załamania pogody dwie jednostki pływające zostały zalane ulewnym deszczem i zaczynały tonąć. Policyjni motorowodniacy z jednego roweru wodnego zabrali na pokład łodzi służbowej małżeństwo z 8 – letnim dzieckiem, a z kolejnego parę obywateli Litwy. Zarówno ludzie oraz rowery wodne zostały bezpiecznie dostarczone do brzegu.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w niedzielę na rzece Netta. Pełniący służbę policjanci na policyjnej łodzi motorowodnej zauważyli mężczyznę, który przez nieostrożne zachowanie doprowadził do wywrotki kajaka. W wyniku zdarzenia dwóch płynących kajakiem mężczyzn znalazło się na kursie nadpływającego statku rejsowego. Policjanci wspólne z będącymi nieopodal ratownikami WOPR ruszyli z pomocą, wydostali mężczyzn z wody i odholowali kajak do brzegu.  

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.augustow.policja.gov.pl