UWAGA- OSZUŚCI CIĄGLE PRÓBUJĄ! OSTRZEŻ SWOICH BLISKICH! - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA- OSZUŚCI CIĄGLE PRÓBUJĄ! OSTRZEŻ SWOICH BLISKICH!

Data publikacji 24.07.2017

Podlascy policjanci w dalszym ciągu otrzymują sygnały od mieszkańców województwa o próbach oszustw na tzw. „wnuczka" czy "policjanta". Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać przestępcom.

W ostatnim czasie na terenie województwa podlaskiego ciągle zdarzają się próby oszustwa na wnuczka, czy policjanta. Oszuści dzwonią do wytypowanych przez siebie osób i podają się za policjantów Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący wprowadzają swoich rozmówców w błąd informując, że prowadzą akcję i proszą swoich ich współpracę, następnie próbują wyłudzić od nich pieniądze. W niektórych przypadkach osoby, które odebrały telefon, szybko orientują się, że mają do czynienia z oszustami. Niestety są tez tacy, którzy po takiej rozmowie tracą swoje życiowe oszczędności.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom.

Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Często też proponują, żeby zadzwonić na komendę i zapytać o daną sprawę. Nie rozłączają wówczas połączenia telefonicznego i wystraszona ofiara, przekonana jest, że rozmawia z policjantem, a tak naprawdę kontynuuje rozmowę z oszustem, bo nie rozłączyła z nim połączenia. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl