Niebezpieczny lód - POLICJA OSTRZEGA - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczny lód - POLICJA OSTRZEGA

Data publikacji 18.01.2018

Zamarznięte zbiorniki wodne zachęcają do zabawy, uprawiania sportu, czy podlodowego wędkowania. Należy jednak pamiętać, że każde wejście na zamarznięty akwen związane jest to z ogromnym niebezpieczeństwem.

Augustowscy  Policjanci podczas swojej codziennej służby patrolują tereny przyległe do zamarzniętych akwenów. Mundurowi informują napotkanych amatorów zabaw na lodzie, wędkarzy, czy spacerowiczów o zagrożeniach jakie mogą wyniknąć w sytuacji załamania się lodowej pokrywy oraz apelują żeby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne bez asekuracji. Teoretycznie przyjmuje się, że lód o grubości 5-7 cm może utrzymać wagę jednego dorosłego człowieka, a 10 cm grubości to minimalna grubość lodu, na którym można wędkować. Należy jednak pamiętać, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych mogą okazać sie zdradliwe, zwłaszcza kiedy przychodzą cieplejsze dni. Szczególnym zagrożeniem są rzeki, kanały i ich ujścia oraz miejsca przy mostach, lub innych urządzeniach hydrotechnicznych.

Policjanci ostrzegają! Człowiek, pod którym załamał się lód najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji - śmierci.

O czym trzeba wiedzieć zanim wejdziesz na lód:

 zostaw najbliższym informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu;

 • używaj kamizelki asekuracyjnej lub specjalnego kombinezonu;
 • zawsze miej przy sobie kolce lodowe pomocne przy wczołganiu się z przerębla na lód - można je kupić w większości sklepów wędkarskich;
 • podczas wędrówki uderzaj co pewien czas w lód przed sobą, pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – jeżeli tak się stanie natychmiast wycofaj się tą samą drogą.

Jeżeli lód się załamie:

 nie wpadaj w panikę – staraj się zachować spokój;

 • oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, co bez żadnej pomocy o własnych siłach jest bardzo trudne, dlatego ważne jest posiadanie kolców lodowych;
 • jeśli to możliwe zdejmij buty - łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
 • jeśli się wydostaniesz na lód, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się po nim w bezpieczne miejsce;
 • jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w suchą odzież.

Kiedy widzisz, że pod kimś załamał się lód:

 nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i Ty również możesz wpaść do wody;

 • natychmiast wezwij pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112;
 • postaraj się rzucić lub podać tonącemu np. kurtkę, gałąź, szalik;
 • jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać uratowanego w suchą odzież;
 • pod żadnym pozorem nie podawaj takiej osobie alkoholu – szybko doprowadza on do dalszego wyziębienia organizmu, zamiast alkoholu możesz podać coś ciepłego do picia.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.augustow.policja.gov.pl