Odblaskowy eksperyment w Krasnymborze - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Odblaskowy eksperyment w Krasnymborze

Augustowscy policjanci przeprowadzili "Odblaskowy eksperyment". To profilaktyczne przedsięwzięcie miało na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych po zmierzchu. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

W minionym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przeprowadzili „odblaskowy eksperyment. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sztabin. W pierwszej części spotkania, policjanci przedstawili założenia przedsięwzięcia oraz przekazali podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Następnie przystąpiono do eksperymentu, do którego wykorzystano radiowóz  z włączonymi światłami mijania. Kilkadziesiąt metrów przed pojazdem ustawiono trzy osoby, bez elementów odblaskowych, a następnie poproszono je o umieszczenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy pojazdu. Dzięki temu, uczestniczący w eksperymencie obserwatorzy mogli się przekonać, jaka jest różnica w widoczności pomiędzy osobą posiadającą elementy odblaskowe i bez odblasków. Po tej krótkiej pozorowanej sytuacji uczestnicy eksperymentu jednoznacznie przyznali, że odblaski znacznie poprawiają widoczność pieszego na drodze. Dodatkowo funkcjonariusze przypomnieli, że kierowca jest w stanie zauważyć pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 30 m. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl*

Praca w Policji