Odblaskowy eksperyment w Krasnymborze - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowy eksperyment w Krasnymborze

Data publikacji 12.03.2018

Augustowscy policjanci przeprowadzili "Odblaskowy eksperyment". To profilaktyczne przedsięwzięcie miało na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych po zmierzchu. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

W minionym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przeprowadzili „odblaskowy eksperyment. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sztabin. W pierwszej części spotkania, policjanci przedstawili założenia przedsięwzięcia oraz przekazali podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Następnie przystąpiono do eksperymentu, do którego wykorzystano radiowóz  z włączonymi światłami mijania. Kilkadziesiąt metrów przed pojazdem ustawiono trzy osoby, bez elementów odblaskowych, a następnie poproszono je o umieszczenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy pojazdu. Dzięki temu, uczestniczący w eksperymencie obserwatorzy mogli się przekonać, jaka jest różnica w widoczności pomiędzy osobą posiadającą elementy odblaskowe i bez odblasków. Po tej krótkiej pozorowanej sytuacji uczestnicy eksperymentu jednoznacznie przyznali, że odblaski znacznie poprawiają widoczność pieszego na drodze. Dodatkowo funkcjonariusze przypomnieli, że kierowca jest w stanie zauważyć pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 30 m. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl*