Policjanci przypominają o odblaskach - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypominają o odblaskach

Data publikacji 24.09.2019

Przed nami okres jesienno-zimowy. Szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność powoduje, że piesi i rowerzyści mogą być szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Augustowscy policjanci przypominają o zakładaniu odblasków.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych. Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Przypominamy: Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do tych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 130 - 150 metrów.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Policjanci zachęcają wszystkich pieszych, zarówno tych poruszających się poza obszarem zabudowanym jak również tych w mieście -  do używania elementów odblaskowych.