Oszuści ciągle próbują. Ostrzeż swoich bliskich! - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Oszuści ciągle próbują. Ostrzeż swoich bliskich!

Data publikacji 27.05.2020

Mówią, że są wnuczkiem i pilnie potrzebują pieniędzy na okazyjny zakup, inwestycję życia lub w związku z wypadkiem drogowym. Czasem mówią, że są policjantami i przekonują Cię, że Twoje pieniądze są zagrożone. Poznaj metody działania sprawców, bądź czujny i nie daj się oszukać na zmyśloną historię usłyszaną przez telefon!

Ofiarami przestępców, którzy działają metodą „na wnuczka”, „policjanta” są najczęściej osoby starsze. Sprawcy bezwzględnie wykorzystują ich dobroć i próbują wyłudzić pieniądze. Często ich łupem padają oszczędności całego życia. Opowieści, które seniorzy słyszą przez telefon mają zawsze podobny schemat, różnią się tylko przedstawianą historią. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej za policjanta. Wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Często mówią, że osoba bliska miała wypadek i potrzebna jest gotówka na "załatwienie formalności", bo inaczej wnuczek trafi do więzienia. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki. 

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.