Odblaski obowiązkowe dla wszystkich - Aktualności - KPP Augustów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich

Data publikacji 31.08.2014

W minionym tygodniu Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie prowadzili działania informacyjno – edukacyjne dotyczące zmiany przepisów w zakresie obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Do działań włączył się Burmistrz Miasta Augustów - Kazimierz Kożuchowski.

W minionym tygodniu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o zmianie przepisów w zakresie obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Mundurowi wspólnie z Burmistrzem Augustowa wyruszyli poza teren zabudowany, gdzie napotkanym pieszym i rowerzystom rozdawali elementy odblaskowe oraz informowali ich o nadchodzących zmianach w przepisach. Wyprawa za miasto nie była przypadkowa, bo właśnie ci uczestnicy ruchu drogowego są adresatami nowelizacji ustawy.

Już dziś, tj. z dniem 31 sierpnia 2014 roku w życie wchodzi nowelizacja przepisów ruchu drogowego w zakresie używania elementów odblaskowych. Zgodnie z jego zapisem pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. To właśnie te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Za brak elementu odblaskowego ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości od 20 - 500 złotych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.augustow.policja.gov.pl