Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nośmy odblaski- bądźmy widoczni

Data publikacji 16.10.2023

Pieszy, który nie posiada na swoim ubraniu elementów odblaskowych, jest mało widoczny dla kierowcy. Korzystanie z odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

Piesi stanowią grupę najmniej chronionych uczestrników ruchu drogowego. Niejednokronie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym, nałożyły na pieszych poruszających się drogą poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku. Pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z ogległości około 20-40 metrów. Noszenie odblasków sprawia natomiast, że pieszy widoczny jest już z ponad 150 metrów.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Apelujemy zarówno do pieszych i rowerzystów o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

Powrót na górę strony