Dwóch kierowców straciło prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
W ciągu ostatniego tygodnia funkcjonariusze drogówki przeprowadzili intensywne kontrole prędkości w rejonach zabudowanych, które miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W wyniku tych działań, aż dwóm kierowcom zatrzymano prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości.
Pierwszy z przypadków został zweryfikowany dzięki zgłoszeniom mieszkańców miejscowości Mołowiste za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dotyczyło ono kierowców, którzy jeżdżą zbyt szybko, przez co narażają innych uczestników na niebezpieczeństwo. Kierowca samochodu osobowego, 31-letni mężczyzna, poruszał się z prędkością 101 km/h przy dopuszczalnym limicie wynoszącym 50 km/h. Funkcjonariusze augustowskiej drogówki natychmiast zatrzymali pojazd i nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 1500 zł oraz 13 punktów karnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca stracił prawo jazdy na okres trzech miesięcy.
Zaledwie dwa dni później przy ul. Rajgrodzkiej, doszło do kolejnego podobnego zdarzenia. Tym razem 28-letni mężczyzna poruszający się ulicami miasta został zatrzymany za jazdę z prędkością 122 km/h w terenie zabudowanym. Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 5000 zł oraz 15 punktów karnych, pożegnał się także z prawem jazdy. Kwota mandatu była dwukrotnie wyższa z uwagi na kolejne przekroczenie prędkości w ostatnim czasie.
Oba te incydenty pokazują jak poważnym problemem na naszych drogach jest nadmierna prędkość. Pomimo dużej ilości apeli, wielu kierowców nadal nie stosuje się do przepisów ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym.
Zwolnijmy, zastanówmy się czy warto się spieszyć i ryzykować życie swoje oraz innych!
Reasymując, za sprawą KMZB udało się wyeliminować wiele zagrożeń mających wpływ na poczucie bezpieczeństwa lokalnych społeczności, a kolejne sprawy są w trakcie rozwiązywania. „Reaguj na zagrożenia”, w efekcie czego „Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo w Twojej okolicy” to już nie tylko hasła zachęcające do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ale realne reakcje ludzi działających w poczuciu potrzeby podnoszenia poczucia bezpieczeństwa.
.